سه شنبه ۱۶ خرداد ۰۲

توصیه های رانندگی در سفر

بهترین اخبار ایران و جهان

توصیه های رانندگی در سفر

۱۷۱ بازديد

در هنگام مسافرت با وسایل شخصی، هیچ چیزی مهمتر از تمرکز شما در رانندگی نیست. جان خودتان و همراهانتان در دستان شماست. پس بهتر است برای اینکه راننده خوبی باشید توصیه های این صفحه را جدی بگیرید.

 

نکته هایی برای رانندگی, اشتباهات رانندگی

در سرعت های بالا همیشه دو دستی فرمان را نگه دارید

 

اگر می خواهید راننده حرفه ای باشید

باید مواردی را بدانید تا در حین رانندگی در جاده مشکلی برایتان پیش نیاید.

 

در سرعت های بالا همیشه دو دستی فرمان را نگه دارید که اگر به هر دلیل فرمان به سمتی کشیده شد، بتوانید کنترلش کنید.

 

زمان رانندگی در اوایل باران که جاده خیس نشده و نمدار است، ‌حواستان را جمع کنید و ترمز محکم نگیرید. داشتن ترمز ABS اینجا حسابی به کار می‌آید.

 

بطری آب، آچار، قفل فرمان یا هر چیز دیگری را طوری در خودرو جاسازی کنید که زیر پای راننده نیفتند. کلا از هر اقدامی که باعث حواس پرتی راننده می‌شود، جلوگیری کنید.

 

اگر می‌خواهید لاین حرکت را عوض کنید، باید قبل از اینکه به محل مورد نظر برسید فرمان را صاف کنید تا با سر خوردن جانبی‌ای که ایجاد می‌شود در مسیری که می‌خواهید قرار بگیرید و خودرو از مسیرش منحرف نشود.

 

یکی از بزرگترین اشتباهات، کلاچ گرفتن قبل از ترمز کردن در دنده‌های بالا‌تر از یک است. این کار باعث شتاب گرفتن خودرو می‌شود و خودرو دیر‌تر متوقف می‌شود.

 

برای چرخاندن فرمان چه در جاده‌های کوهستانی چه در اتوبان ها اگر به طور مثال می خواهید به سمت راست برانید، نیرو را با دست راست به فرمان وارد نکنید بلکه با دست چپ نیرو را وارد کنید.

 

به دلیل اینکه ممکن است در فشار با دست راست کنترل نیرو از دست تان خارج شود. اما اگر از دست چپ استفاده کنید، چون فرمان را هل می‌دهید، کنترل بیشتری خواهید داشت و برای عکس العمل آمادگی بیشتری دارید.

 

هیچ وقت زمانی که مانعی مثل عابر یا خودرو سر راه شما سبز می شود به خودرو فرمان ندهید، در این مواقع ترمز گرفتن بهترین گزینه است.

 

در سرعت بالا‌تر از ۶۰ کیلومتر، اگر ترمز خیلی شدید بزنید امکان قفل شدن چرخ ها وجود دارد. ترمز را چند بار بگیرید و‌‌ رها کنید. ضمن اینکه برای متوقف کردن یا کم کردن ناگهانی سرعت، می توانید از دنده معکوس هم استفاده کنید.

 

در پیچ وقتی سریع ترمز کنید به این دلیل کنترل را از دست می دهید که چرخ های بیرونی با سرعت بیشتری می چرخند ولی ترمز نیروی مساوی بین چرخ های دو طرف اعمال می کند و به اصطلاح عقب خودرو در می رود. به همین دلیل اصلا کلاچ نگیرید و ترمز را هم تا ته نگیرید. در عوض خیلی زود پدال گاز را ول کنید. وقتی ترمز می‌گیرید فرمان نباید در حالت پیچ باشد. سریع ترمز کنید و ول کنید و بعد فرمان را در مسیر پیچ بچرخانید.

 

اگر می خواهید پشت فرمان بمیرید...

لباس عوض کردن. اگر گرمتان شده صبر کنید تا به یک جایی که بشود نگه داشت برسید، بعد ماشین را نگه دارید و لباس عوض کنید. پشت فرمان جای لباس عوض کردن نیست دارید رانندگی می کنید اتاق پرو که نیامده اید.

 

عوض کردن بچه. اگر قبل از راه افتادن بچه خود را عوض کنید دیگر نگران عوض کردن پوشک بچه نیستید. اگر هم ناگهانی اتفاقی افتاد نگه دارید. بچه با ٢یا ٣ دقیقه دیر عوض کردن نمی میرد.

 

ضرب گرفتن روی فرمان و خواندن. اگر خیلی خواننده اید یا در حس خواندن هستید وقتی سوار ماشین می شوید ضرب نگیرید و زیر آواز نزنید.

 

دوخت و دوز. اگر لباسی دارید که نیاز به دوختن دارد باور کنید جاهای خیلی بهتری از ماشین و یا پشت فرمان برای دوخت و دوز وجود دارد. دوختن نیاز به دودست دارد؛ فرمان هم همین طور.

 

رفتن در خیال و رویا. اگر احساس می کنید که آمادگی رفتن در خلسه را دارید فکر رانندگی را از سرتان بیرون کنید. این عمل را در خیلی از راننده ها دیدیم. طرف دارد رانندگی می کند ناگهان توی فکر می رود، به یکجا خیره می شود و اصلاً انگار نه انگار که دارد رانندگی می‌کند. یکهو دیدی چراغ قرمز را رد کردی و یک کامیون از رویت رد شد.

 

غذا خوردن. اگر گرسنه شده اید رانندگی را بی خیال شوید. یکبار یک آقایی در حالی که در دستش یک کاسه سوپ بود رانندگی می‌کرد آن هم با آرنج‌هایش. پشت فرمون جای خوردن نیست.

 

خواندن. اگر معتاد کتاب خواندن هستید ایرادی ندارد کتاب خواندن عادت بسیار پسندیده ای است ولی نه پشت فرمان ماشین. شنیدید می گویند حسنی به مکتب نمی رفت وقتی می رفت جمعه می رفت؟

 

صحبت کردن با تلفن همراه. اگر تلفن همراهتان زنگ می خورد این را بدانید که صحبت کردن با تلفن همراه چه شادی‌آور باشد چه ناراحت کننده چه هیچ کدام، روی تمرکز شما تاثیر می گذارد، خیلی زیاد هم تاثیر می گذارد.

 

پیامک زدن. اگر پیامک زدن برایتان خیلی مهم است، رانندگی را بی خیال شوید و اگر می‌خواهید رانندگی کنید پیامک زدن را بی خیال شوید.

 

اگر‌ اتفاقی شما‌ را عصبانی کرده ...

اگر در حین رانندگی مشکلی پیش آمد و حسابی عصبانی شدید، باید دنبال راهی برای کنترل آن باشید. موارد زیر شما را در این زمینه راهنمایی می کند.

 

اگر با سرعت رانندگی کرده اید و پلیس جریمه تان کرده و دیدن برگه جریمه حسابی توی مختان می رود، بدون نگاه کردن به مبلغ آن، از همسرتان بخواهید هر چه زودتر از شما دورش کند و حرفش را هم نزنید. حواستان هم باشد که تا پلیس دیگری جلوی چشم تان ظاهر شد، یاد جریمه قبلی نیفتید. او دوست شماست!

 

دستگاه موسیقی ماشین تان را روشن کنید و آهنگ مورد علاقه تان را بگذارید. شاید نیاز باشد با صدای بلند هم زیر آواز بزنید. اما این طوری نباشد که از رانندگی غافل شوید.

 

اگر دیدید گوشتان به این حرف ها بدهکار نیست و هیچ جوره نمی توانید از موضع خشم کوتاه بیایید. کنار جاده پارک کنید و یک ساعت دراز بکشید. خوراکی‌هایی که نیمی از بارتان شده‌اند، برای همین مواقع است. گاز زدن یک سیب شاید یک راه تخلیه باشد. یاد سهراب سپهری بیفتید و با خودتان بگویید: زندگی سیبی است، گاز باید زد با پوست.

 

فکر کردن به موضوعی که شما را عصبانی کرده و دامن زدن به آن حالتان را بهتر که نمی کند، بد‌تر هم می کند. پس سعی کنید به آن فکر نکنید و به جایش، فکر راه حل باشید.

 

همه همسفران شما برای تفریح و آرامش به این سفر آمده اند. پس عصبانیت را سر آنها خالی نکنید و به جای این کار سعی کنید از صحبت کردن با آنها آرامش بگیرید. مطمئن هم باشید که با گاز دادن بی حساب به ماشین و سبقت گرفتن، هیچ مشکلی حل نمی شود.

 

تجربه ثابت کرده ایستادن جلوی آینه از خشم آدم کم می کند. پس در آینه به خودتان خوب نگاه کنید. شاید از دیدن چهره عصبی و به‌هم ریخته‌ای که دارید خنده‌تان هم گرفت. البته این آینه نباید آینه ماشین در حال حرکت باشد!

منبع:
https://www.beytoote.com/housekeeping/sundries/travel2-recommendations2.html
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.